Return to ВИХОВНА РОБОТА

Пласт

ПЛАСТ. Національна скаутська організація України.

Пласт – неполітична, позаконфесійна організація, яка сприяє всебічному, патріотичному вихованню та самовихованню дітей і молоді на засадах християнської моралі. Ми працюємо з дітьми і молоддю, маючи на меті виховати свідомих, відповідальних і повновартісних громадян, провідників суспільства.

Щотижня ми збираємось з дітьми і розповідаємо їм про практичне пластування, про скаутинг, а ще щось цікаве з історії, фізики, народознавства, інших наук. Але основний напрямок – це, звісно, пластування, що є синонімом слова скаутинг. Крім теоретичних занять, діти можуть приймати участь у таборах, які протягом року відбуваються по всій Україні та за кордоном (організації українського Пласту існують в 9 країнах світу: Австралія, Аргентина, Великобританія, Польща, США, Словаччина, Німеччина, Канада, Україна).

Пластуни розділені за віковими групами. Ці групи називаються уладами. Діти віком від 6 до 11 років називаються новаками і новачками. Займаються в гуртках по 6-8 чоловік. Новацький гурток має назву «рій». З дітьми займається старший пластун – виховник. Кілька роїв можуть об’єднуватися у «гніздо».
Молодь віком від 11 до 18 років називається юнаками і юначками. Вони також займаються у гуртках, де може бути максимум 10 чоловік, і мають свого наставника із старшопластунів. Гуртки юнаків чи юначок можуть об’єднуватися у «курені».

Дорослі віком від 18 до 35 років – це старшопластуни, від 35 років – пластуни-сеніори. У Пласті вони займаються виховницькою діяльністю, виконують адміністративні обов’язки або просто беруть участь в діяльності організації.

Всі пластуни однієї місцевості – від новаків до сеніорів – об’єднані у станицю.

В нашому Великоолексинському НВК з лютого місяця 2017р. діє пластовий гурток для учнів початкової школи. Найстаранніші новаки та новачки мали змогу поїхати цього року на табір “Навколо світу за 10 днів”. Там кожен здобув одну або більше вмілостей, яку тепер з гордістю носить на своєму одностої. На таборі діти вчили нові пісні, танці, ігри, сплавлялися на катамаранах, їздили на екскурсії, майстрували, слухали гутірки та весело проводили час біля вечірніх ватр.

Пласт — це, в першу чергу, виховна організація. Тут дійсно виховують характер, прагнення ставати кращим щодня, допомагати іншим тощо. І, якщо діти у 10 років цього ще не до кінця розуміють, то мають розуміти батьки, які хотіли б бачити своїх дітей з міцним характером, цінностями, які плекаються тут уже понад століття. Проте не забувайте і про те, як багато знань про природу, навколишній світ, про сучасні досягнення, історію, культуру, про видатних особистостей дізнається ваша дитина. А це – знання, які подаються і вивчаються у колі однодумців у формі гри, тому без зазубрювання і втоми.

Насправді стати пластуном дуже просто. У Пласт дітей приймають з шести років, а так, загалом, вік не має жодних обмежень. Людина може до нас прийти і в 20 років, і в 40, і в 60. Якщо вона активна, відчуває тягу до нових знань, хоче поділитися власним досвідом або знайти цікаву компанію – без проблем може прийти до нас, написати заяву, пройти випробувальний термін і стати дійсним членом організації. Головне, щоб її прагнення було щире. Кожен, хто приходить у Пласт, має власні уявлення про організацію, якісь певні наміри, і ми повинні знати, чи ці наміри щирі. Протягом року ми залучаємо людину до організації і проведення наших заходів, навчаємо, як правильно це робити. Якщо їй це подобається, вона запалюється і хоче продовжувати, вона стає дійсним членом і має повне право голосу в організації. Маленьку дитину батьки можуть привести на декілька занять. Якщо дитині сподобалося – батьки пишуть заяву на вступ. Старші діти, підлітки пишуть заяви самі.

В новому навчальному році у нашому НВК буде діяти гурток пластунів-юнаків, тобто, відтепер пластувати у В.Олексині зможуть старші діти, 12-17 років.

Загалом Пласт – це організація для будь-якої вікової категорії. У Львові, Києві, Тернополі, наприклад, вже створюють улад пташат, де можуть займатися дітки від народження до шести років зі своїми батьками. А також по всій Україні та за її межами є багато пластунів, яким вже за 50 і навіть за 60 років. Для дорослих в Пласті є дуже багато роботи.

По-перше, проводити лекції (в нас вони називаються гутірками — це коли діти не просто слухають лектора, а й задають питання, а можливо, і самі щось розповідають, діляться досвідом). Отож, доросла людина може прийти до нас, запропонувати свою ідею.

По-друге, дорослі можуть ставати власне виховниками. Але для цього вони мають пройти декілька вишколів — спеціальних декілька денних заходів, де інструктори розповідають, як працювати з дітьми.

По-третє, дорослі можуть займатися адміністративною роботою — взяти на себе реєстрацію в лісництвах, різні узгодження з місцевими чиновниками, пошук транспорту та інше. Такі люди, які не хочуть занурюватися в пластове життя і правила, але хочуть час від часу чимось допомагати, називаються приятелями Пласту. Будь-яка допомога в Пласті радо приймається.

 

Існує безліч визначень, що таке Пласт. Та найголовніше – Пласт – це друзі на все життя. Адже ви стільки разом пережили, змайстрували, створили, переспівали, пройшли, у вас спільні жарти, спільні спогади! І де б ви не зустрічались, якого різного віку пластунів, ви знаєте, які пісні співали при ватрі, які у них цінності, із чого почати із ним (нею) розмову. І ще знаєте, чому пластуни вітаються лівою рукою, при цьому промовляючи «СКОБ!». 😉